Historia
HISTORIA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
im. Macieja Rataja w Karczmiskach
Ślady pierwszych starań zmierzających do założenia szkoły w Karczmiskach odnotowano już na początku XX wieku.
Do działań przystąpiono w roku 1902, a koszt murowanego budynku wyniósł
5 tys. rubli. Pierwszym nauczycielem był Piotr Prószyński. Nie mógł on jednak rozpocząć nauczania z powodu braku uczniów. Dopiero w 1904 roku zgłosiło się 10 chłopców, którzy rozpoczęli naukę w czteroklasowej szkole podstawowej z wykładowym językiem rosyjskim.
Po wojnie w 1918 roku z inicjatywy dziedziczki Karczmisk, pani Janiny Strażyc, przygotowano w karczmie „przy moście” drugi budynek szkoły,
a w roku 1920 połączono obie szkoły w jedną 3-klasową z pięcioma oddziałami.
W 1926 roku ze składek społeczeństwa zakupiono sztandar szkoły,
na którym wyhaftowano słowa:
„Przez oświatę do potęgi i bogactwa Rzeczypospolitej”.
Poświęcenia dokonał ówczesny proboszcz ks. Zygmunt Winnicki.
Szkoła zaczynała cieszyć się powodzeniem, wzrastała liczba uczniów, dlatego też lekcje odbywały się także w domach prywatnych. W latach dwudziestych
do szkoły uczęszczało 471 uczniów. W kolejnych latach powstał zatem pomysł budowy nowej szkoły, którą zbudowano na gruntach parafialnych, a nazwano „Sachalinek”. W tym czasie szkoła liczyła 664 uczniów.
Nadszedł wrzesień 1939 roku, wybuchła wojna, rozpoczęły się aresztowania.
W czasie okupacji obok jawnego nauczania odbywało się nauczanie tajne.
W roku 1944, po opuszczeniu budynku dworskiego przez wojsko, wznowiono pełną działalność szkoły. Zniszczenia były duże, a warunki życia trudne. Nastąpiły lata PRL-u.
System oświaty oparty był na siedmio-, a następnie ośmioklasowej szkole podstawowej. W 1975 roku w ramach programu oświatowego
na Tysiąclecie Państwa Polskiego wybudowano nowy budynek szkoły.
1 czerwca 1989 roku Szkoła otrzymała Akt Nadania Imienia
i prawo posiadania sztandaru.
Od tego dnia nazwa szkoły brzmiała:
Szkoła Podstawowa im. Macieja Rataja w Karczmiskach.
We wrześniu 1999 roku wraz z reformą oświaty nastąpiła nowa organizacja szkolnictwa – wprowadzono sześcioletnią szkołę podstawową i trzyletnie gimnazjum. I tak było do 2019, kiedy to kolejna reforma oświaty zlikwidowała gimnazja, a wprowadziła ponownie ośmioklasowe szkoły podstawowe.
Szkoła Podstawowa w Karczmiskach istnieje od 120 lat. Doskonale wpisuje się
w środowisko lokalne, łącząc we wspólnym działaniu pokolenia mieszkańców naszej wsi. Jej chlubą są przede wszystkim ludzie z nią związani, którym przyświeca wspólny cel –wychowanie i nauczanie młodego pokolenia.